X Ta strona korzysta z plików ciasteczek (ang: cookies). W przypadku braku zgody na ich umieszczenie należy zmienić ustawienia Państwa przeglądarki internetowej tak, aby nie akceptowała ona zapisywania ciasteczek.
Poradnik PrzedŚlubny z poradami ślubnymi dla Narzeczonych. Wszystko na Wasz ślub i wesele - od przygotowań ślubnych przez błogosławieństwa po weselną uroczystość. 
Dziś jest: 25-03-2019 imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

Co kraj to obyczaj-INDIE

W cyklu artykułów “Co kraj to obyczaj” poznawać będziemy społeczeństwa, podpatrując ich specyfikę uroczystości ślubnych. Są one tak bardzo zróżnicowane, tak jak zróżnicowana kulturowo jest prawie każda część świata.

Tradycyjna hinduska ceremonia może trwać nawet do kilku dni i zawierać tak wiele ceremoniałów, że tylko naprawdę wtajemniczeni zdolni są je w pełni zrozumieć. Dzisiaj wiele par decyduje się na mniej tradycyjny ślub lecz istnieją pewne zasady, których zawsze należy dochować. My przedstawimy tylko kilka z nich.

Hinduski ślub ma miejsce na wolnym powietrzu, pod specjalnie przygotowanym do tego baldachimem. Pod nim podczas ceremonii narzeczeni siedzą na dywanie. Ceremonia przebiega według specjalnie ustalonego schematu.

Chwilę przed rozpoczęciem uroczystości rodzina Pana Młodego spotyka się niedaleko miejsca, gdzie odbędzie się ślub. Stamtąd wyrusza wielka procesja.

Pan Młody do procesji może wykorzystać słonie, lecz najczęściej dotyczy to bogatszej kasty. W średniej klasie społecznej Pan Młody siedzi na białym koniu. Z orkiestrą, wszystkimi swoimi gośćmi i rodziną (łącznie około 300 osób) w tańcu docierają na miejsce ślubu.

Na miejscu wychodzi przed nich matka Panny Młodej, witając gości. Wszyscy razem zajmują miejsca w przygotowanej wcześniej “świątyni - namiocie”. Musi być on odpowiednio przygotowany, gdyż po milni (przywitaniu z rodziną obu stron) zje tam kolacje, od 500 nawet do 2000 osób! W czasie ceremoni Młodzi wymieniają się wiankami a rodzice Panny Młodej myją ręce i stopy Młodej Parze.

Panna Młoda, podczas ślubu ubrana jest w czerwone lub białe sari. Może również ozdobić swoje ręce i nogi wymyślnymi wzorami, malowanymi henną, co jest niezwykle popularne w Indiach. Według wierzeń, im dłużej henna się nie zmywa, tym dłużej Panna Młoda będzie dobrze traktowana przez rodziców swojego męża. Strój Pana Młodego to tradycyjny strój hinduski, najczęściej zawiera również turban. Tuż przed datą ślubu ojciec Panny Młodej umieszcza tilak (czerwony znak albo kropka) na czole Pana Młodego. Zaproszonych gości obowiązuje ważna zasada, by w stroju nie pojawiał się kolor czarny. Ważne jest też by gość, który przybędzie na ślub bezwzględnie ściągnął obuwie.

Podczas ślubu ukochana otrzymuje złoty klejnot, którego łańcuch składa się z 3 węzłów: symbolizuje to obowiązki wobec męża, rodziców i synów.

Na zakończenie małżonkowie wrzucają ziarenka ryżu do ognia, co ma przynieść im szczęście. Para Młoda składa ukłony w stronę wszystkich gości i rodziców i w ten właśnie sposób kończy się hinduska ceremonia zaślubin. Ceremonia ślubna i następujące po niej weselne zabawy pokazują jak w Indiach ludzie potrafią się bawić i jacy są radośni, żywiołowi, spontaniczni. Uroczystościom towarzyszy fascynująca, rozkołysana hinduska muzyka. W rzeczywistości święto rozpoczyna się na wiele tygodni przed samą uroczystością ślubu. Podczas gdy przybywają krewni, dom zaczyna nabierać świątecznego nastroju.

Udostępnij na swoim profilu Facebook

Podobne w Poradnik PrzedŚlubny

Ślub w stylu Włoskim

Młodzi pobierają się dość późno bo dopiero przed 30 rokiem życia. Jednak jeśli nie dysponują solidnym zapleczem finansowym nie decydują się na ślub. Zawsze tematem najważniejszym jest urządzenie nowego domu, do którego Młodzi wprowadzą się po podróży poślubnej....


Podróż poślubna w Polsce

W naszym kraju wciąż jest wiele miejsc nie odkrytych przez tabuny turystów, gdzie będziecie mogli spędzić niezapomniane chwile tylko we dwoje. Wystarczy dobrze poszukać! By ułatwić Wam poszukiwania, przedstawiamy kilka interesujących miejsc...


Co kraj to obyczaj - Francja

Największą różnicą pomiędzy ślubem francuskim i polskim jest fakt, iż we Francji nie ma możliwości zawarcia ślubu konkordatowego. Ślub cywilny jest krótki, a Państwo Młodzi nie muszą mówić nic prócz magicznego „Tak”. Według statystyk, średni wiek wychodzącej za mąż francuzki to 33 lata...


Wywiad z organizatorem Międzyplanetarnych Targów

16 stycznia w Hali "Targi w Krakowie" przy ul. Centralnej odbędzie się już VIII edycja Małopolskich Targów Ślubnych. O plany na najbliższy sezon targowy pytamy organizatora Andrzeja Gontarza. W tym roku Krzysztofa Ibisza zastąpi Tomasz Kammel, a studio targowe poprowadzi...