X Ta strona korzysta z plików ciasteczek (ang: cookies). W przypadku braku zgody na ich umieszczenie należy zmienić ustawienia Państwa przeglądarki internetowej tak, aby nie akceptowała ona zapisywania ciasteczek.
Poradnik PrzedŚlubny z poradami ślubnymi dla Narzeczonych. Wszystko na Wasz ślub i wesele - od przygotowań ślubnych przez błogosławieństwa po weselną uroczystość. 
Dziś jest: 25-03-2019 imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

Co to jest decoupage - zabawa krok po kroku

Decoupage jest to technika znana od bardzo dawna, kojarzona z Dalekim Wschodem. Polega przede wszystkim na zdobieniu przedmiotów (drewno, plastik, szkło, metal czy ceramika). Technika nadaje się do zdobień małych jak i dużych powierzchni, polega głównie na naklejaniu kawałków papieru na powierzchnię i odpowiednio go lakierowaniu. Wzory powinny po skończeniu wyglądać tak jakby były nadrukowane na przedmiocie. Serdecznie zachęcam do wypróbowania swoich sił.

decoupagedecoupagedecoupage


Najpierw zastanów się jaki przedmiot chcesz udekorować. Od tego będzie zależeć jakich materiałów użyjesz. Do wyboru są m.in. papier, który możesz podrzeć lub pociąć, chusteczki, serwetki zdobione, tektury, papier śniadaniowy, wszelkiego rodzaju papiery ozdobne, zwykłe gazety. Oczywiście im cieńszy będzie materiał tym szybciej i łatwiej będzie nam zrobić decoupage.

Zaplanuj dobrze jak będzie wyglądał wzór, który stworzysz. Ułóż kawałki w jedną całość i zapamiętaj jak wyglądają lub posłuż się aparatem. Jeżeli będziesz rysować lub malować na papierze, który chcesz wykorzystać, musi zrobić to zanim przykleisz go na docelowy przedmiot. Przy okazji sprawdź czy spód wycinków jest czysty od wszelkich kłaczków i brudów.

W zależności od tego jaki wybrałeś przedmiot ( z czego jest on wykonany) musisz użyć kleju, specjalnego do danej powierzchni. Jeżeli chcesz wykleić drewnianą skrzynkę - użyjesz kleju do drewna. Klej nakładasz miękkim pędzlem na przedmiot, na którym będzie naklejane, jak i na same materiały. Nie powinna być to gruba warstwa. Gdy nakładasz jedną wastwę papieru na drugą pamietaj, że klej spod pierwszej warstwy musi najpierw wyschnąć!

Po całkowitym wyschnięciu pokryj powierzchnię twojego dzieła warstwami lakieru lub emalii specjalnej do tej techniki. Ważne jest by nie nakładać nowej warstwy lakieru gdy wcześniejsza jeszcze nie wyschnie. Ilość warstw zależy od grubości materiałów, pożądany efekt jest gdy nie wyczuwa się na powierzchni po przejechaniu ręką, gdzie zaczyna się decoupage a gdzie jest normalna powierzchnia przedmiotu. Jeżeli powstały jakieś nierówności - zetrzyj je papierem ściernym.

autor: MK

W naszym "konkursie pisankowym" można było wygrać wspaniałą doniczkę zrobioną techniką Decoupage.

Doniczka decoupage Doniczka decoupage

Udostępnij na swoim profilu Facebook