X Ta strona korzysta z plików ciasteczek (ang: cookies). W przypadku braku zgody na ich umieszczenie należy zmienić ustawienia Państwa przeglądarki internetowej tak, aby nie akceptowała ona zapisywania ciasteczek.
Poradnik PrzedŚlubny z poradami ślubnymi dla Narzeczonych. Wszystko na Wasz ślub i wesele - od przygotowań ślubnych przez błogosławieństwa po weselną uroczystość. 
Dziś jest: 25-03-2019 imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

Jak napisać dobre CV i list motywacyjny

Pomimo tego, iż poradników na temat pisania CV powstało pewnie więcej niż samych CV, poszukujący pracy nadal mają duży problem z napisaniem tego dokumentu. Zasugerujemy Wam najczęściej popełniane błędy oraz na co należy zwrócić uwagę, by Wasze CV wyróżniło się z setek innych aplikacji.

Musimy pamiętać, że średnio pracodawca poświęca na przejrzenie  CV około 4 sekund, dlatego musi być ono czytelne i interesujące tak by zachęcało by zatrzymać wzrok na nim na dłużej.Potrzebne informacje:

Dane osobowe: Imię, nazwisko, adres, data urodzenia (nie obowiązkowo) oraz wszelkie dane kontaktowe łącznie z mailem i stroną internetową, jeśli taką posiadamy. Nie ma potrzeby podawania w CV stanu cywilnego. To czy ktoś ma męża/ żonę nie powinno mieć znaczenia przy ubieganiu się o pracę, czego wiele osób nie wie.

Wykształcenie: Tutaj powinna się znaleźć rozpiska naszego wykształcenia. Na samej górze powinniśmy umieścić szkoły w których ostatnio się uczyliśmy. Jeżeli nadal tam uczęszczamy - najlepiej podać początkowy rok nauki z dopiskiem, że nadal tam chodzimy (przykład: 2009 - nadal). W tej kategorii najlepiej wpisać również poziom swoich języków obcych, chyba, że jest ich na tyle dużo, że warto zrobić dla nich osobną kategorię. W "wykształceniu" wpisujemy również szkolenia jakie odbyliśmy. Jeżeli jest ich więcej, tak jak w przypadku języków - można stworzyć dla nich osobny dział.

Doświadczenie zawodowe: Przy opisie doświadczenia zawodowego przyjmujemy zasadę jak przy "wykształceniu". Najpierw wpisujemy datę (przykład: 04.2010-04.2011), następnie nazwę firmy w której pracowaliśmy a na końcu dopiero stanowisko (można dopisać jaki był zakres naszej pracy, szczególnie przy takich zawodach jak sekretarka). Pamiętajcie, iż nawet prace, które początkowo wydawały się mało istotne (przykład: zorganizowanie obozu harcerskiego) może okazać się kluczowe na jakimś stanowisku.

Zrealizowane projekty: Tutaj możemy wpisać ważne zlecenia, które wykonaliśmy. Nadal działa zasada - najpierw DATA, później DLA KOGO i na koniec CO ZROBILIŚMY.

Kluczowe kompetencje: W tej kategorii powinny się znaleźć wszystkie nasze umiejętności, mogące przydać nam się w pracy. Powinny one wynikać z tego co napisaliśmy w wykształceniu czy doświadczeniu zawodowym (przykład: wpisaliśmy, że pracowaliśmy w sklepie, możemy wpisać, że mamy umiejętność pracy z klientem, niech jedno wynika z drugiego). Wpisujemy tu również wszelkie umiejętności jak obsługa programów, praca w środowisku Mac czy prawo jazdy.

Zainteresowania: Zainteresowania, które wpiszemy powinny być doprecyzowane. Np. jeśli wpisujemy podróże, należy określić jakie tereny nas interesują, jeżeli muzyka - to jaka. Bardzo dobrze wygląda, jeśli potwierdzenie naszych zainteresowań jest wyżej w CV.

Udostępnij na swoim profilu Facebook