X Ta strona korzysta z plików ciasteczek (ang: cookies). W przypadku braku zgody na ich umieszczenie należy zmienić ustawienia Państwa przeglądarki internetowej tak, aby nie akceptowała ona zapisywania ciasteczek.
Poradnik PrzedŚlubny z poradami ślubnymi dla Narzeczonych. Wszystko na Wasz ślub i wesele - od przygotowań ślubnych przez błogosławieństwa po weselną uroczystość. 
Dziś jest: 25-03-2019 imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

Szczenięta dużych ras- jak dbać i czego unikać

szczenięta jak dbać i czego unikać

Przeprowadzka do nowego domu to stresujące doświadczenie dla psa. Właściciele powinni zadbać o to by kontakty z nowym otoczeniem były jak najprzyjemniejsze, przy czym pamiętamy o wielu zasadach, które powinno się przestrzegać nie tylko u szczeniaków dużych ras. Lista psów jest bardzo długa, a co pies to inny charakter, inne potrzeby. To co łączy wszystkie psy dużych ras to problemy z dysplazją, które prócz sprawami genetycznymi, spowodowane mogą być zaniedbaniami ze strony właścicieli w wieku szczenięcym i podczas dorastania psa (do około 1-1,5 roku). Dlatego przedstawiamy Wam informacje dla przyszłych oraz obecnych właścicieli szczeniaków, zebrane prosto z Hodowli Psów Rasowych Raining Dog, specjalizującej się w rasie Flat Coated Retriever. Jak sama nazwa wskazuje jest to kuzyn Labradora i Golden Retrievera czyli najbardziej popularnych dużych ras na całym świecie.

Coś na temat kwarantanny

Znane są różne opinie na ten temat. Często się słyszy dziwne głosy, iż nie powinno się kontaktować z innymi psami, nie wyprowadzać na spacery, najlepiej zamknąć się na cztery spusty w czterech ścianach. Jednak Hodowcy radzą by nie trzymać się tego tak rygorystycznie. Oczywiście, spacery w miejsca gdzie załatwia się bardzo duża liczba psów jest zabronione, jest to problem tzw. blokowisk. Organizm małego pieska po pierwszym szczepieniu jest osłabiony i podatny na wszelkie poważne choroby i zarazki. Dłuższe spacery dozwolone są jedynie w miejscach o mniejszej koncentracji psich odchodów oraz oczywiście na terenach ogrodzonych jak np. własna działka :)

Odżywianie szczeniaczka

szczenięta jak dbać i czego unikać

Szczenięta ze względu na skłonność do problemów ze stawami, powinny dostawać idealnie zbilansowany pokarm. Bardzo ważne jest by w wieku dorastania piesek nie był gruby. Jest to okres intensywnego wzrostu, kiedy kości szybko rosną i zła dieta oraz obciążenia spowodowane otyłością psa mogą działać bardzo na jego niekorzyść. By wzmocnić kości warto dobrać do karmy odpowiednie witaminy, które dobrze skonsultować z weterynarzem. Dla dobrych kości 2 razy w tygodniu do karmy warto podawać żółtko po uprzednim wyparzeniu jajka. Ewentualnie skorupkę jajka można zmiksować i dać pieskowi. W czasie gdy szczeniak wymienia ząbki i gryzie wszystko co spotka na swojej drodze, można kupić gnat cielęcy do zabawy, przegotować ok. 15 min, w ten sposób dostarczy sobie potrzebnych składników odżywczych i poskromi swędzące ząbki. A czego unikać w żywieniu? U szczeniąt i starszych psów nie powinno się podawać mleka krowiego. Może spowodować ono biegunkę czy uczulenie. Karmy dobrych firm zawierają w sobie odpowiednią ilość białka, dlatego nie należy wzbogać psiej diety dodatkowo o nie. Suchą karmę może urozmaicić na wiele sposobów: gotowanymi warzywami, ryżem, żółtkiem, czy kurzymi łapkami i wywarem z nich. Psom, nie tylko szczeniętom nie powinno dawać się kości z kurczaka.

Dorastanie a ruch

W czasie dorastania, pieski ze względu na łokcie nie mogą być zbytnio obciążane. Więc tak do roku czasu, żadne bieganie przy rowerze, intensywne wchodzenie po schodach (oczywiście nie można tego uniknąć jeśli mieszka się na piętrze w bloku). Nie powinno się także zbyt często rzucać aportów, gdyż podczas szybkiego biegu następuje nagłe, mocne zahamowanie co bardzo obciąża stawy. Dla psów lubiących wodę, polecamy pływanie psa, wzmacnia mięśnie a nie obciąża.       

Udostępnij na swoim profilu Facebook