X Ta strona korzysta z plików ciasteczek (ang: cookies). W przypadku braku zgody na ich umieszczenie należy zmienić ustawienia Państwa przeglądarki internetowej tak, aby nie akceptowała ona zapisywania ciasteczek.
Poradnik PrzedŚlubny z poradami ślubnymi dla Narzeczonych. Wszystko na Wasz ślub i wesele - od przygotowań ślubnych przez błogosławieństwa po weselną uroczystość. 
Dziś jest: 25-03-2019 imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

Pozytywne szkolenie psa Klikerem

Zacznijmy może od tego czym jest kliker? Więc jest to forma komunikacji pomiędzy psem a człowiekiem. Często uczenie psa za pomocą klikera nazywane jest szkoleniem pozytywnym, gdyż główny nacisk kładzie na to co pupil robi dobrze, co nam się podoba w jego zachowaniu, zamiast na to czego robić nie powinien. Gdy klikamy pies wie, że zrobił dobrze i zaraz pojawi się nagroda. Jest to bardzo jasny komunikat, dużo prostszy niż pochwała słowna. Ważne jest to, że szkolenia psa tym sposobem nie powoduje żadnych stresów u zwierzęcia, jest to obustronna radosna współpraca, szybko przynosząca pożądane wyniki. Pies będzie wykonywał polecenia gdyż leży to po prostu w jego interesie.

Szkolenie klikerem

Jak używać klikera?

Dźwięk urządzenia kliker jest bardzo specyficzny, łatwo rozróżniany wśród różnych dźwięków z otoczenia, zawsze kojarzący się z nagrodą. Jeżeli nie posiadamy klikera w formie małego urządzenia, który można kupić w większość sklepów zoologicznych za nie całe 10zł, zawsze możecie użyć zakrętki od słoika czy butelki (kliknięcie w nią musi wydawać na tyle głośny dźwięk by pies go rozróżnił od innych hałasów). Najważniejsze w szkoleniu psa jest wyłapać ten moment kiedy pies powinien usłyszeć pochwałę i odpowiednio to nagrodzić. By nauka szła sprawnie i pupil wiedział za co go nagradzamy, kliknięcie musi nastąpić dokładnie w momencie gdy pies wykonuje zadanie. Lepiej jest przycisnąć kliknięcie za wcześnie niż za późno. Jeżeli damy polecenie siadania, przewodnik musi kliknąć dokładnie w momencie gdy pies usiądzie – nie 2 sekundy później. Jeżeli chodzi o nagrodę, nie musi być dana w momencie kliknęcia – możemy spokojnie podejść po nią i wtedy dać psu. Po szybkim czasie uczenia, zwierzak po usłyszeniu kliknięcia od razu będzie patrzył za nagrodą.

Na początek, zanim zaczniemy wprowadzać klikera do szkolenia, możemy najpierw go z nim oswoić. Klikamy, gdy pies zwróci na nas uwagę – nagradzamy. Nagrody najpierw powinny być niezwykle atrakcyjne: kawałeczki mięska, ulubiony smakołyk, później może to być nawet rzucenie piłeczką czy po prostu buziak w uszko:)))

W następnym artykule pokażemy przykłady pozytywnego szkolenia w praktyce.
autor: MK       

Udostępnij na swoim profilu Facebook