X Ta strona korzysta z plików ciasteczek (ang: cookies). W przypadku braku zgody na ich umieszczenie należy zmienić ustawienia Państwa przeglądarki internetowej tak, aby nie akceptowała ona zapisywania ciasteczek.
Poradnik PrzedŚlubny z poradami ślubnymi dla Narzeczonych. Wszystko na Wasz ślub i wesele - od przygotowań ślubnych przez błogosławieństwa po weselną uroczystość. 
Dziś jest: 25-03-2019 imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

Turner malarz żywiołów w Muzeum Narodowym w Krakowie

William Turner to prekursor impresjonizmu, największy artysta angielskiego romantyzmu oraz wspaniały malarz żywiołów. Pozostawił po sobie blisko 30 tysięcy prac w tym wiele akwarel oraz szkiców pejzaży. Osiemdziesiąt cztery prace Turnera możemy oglądać od 15 października 2011 do 8 stycznia 2012 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Kuratorzy wystawy przyporządkowali obrazy i rysunki czterem żywiołom: wodzie, ogniowi, powietrzu i ziemi. Kompozycje, w których żywioły się zazębiają i mieszają nazwali fuzjami. Oczywiście wystawie towarzyszy bogaty wachlarz dyskusji, spotkań i warsztatów dla dzieci jak i dorosłych. Ciekawostką jest również "Five'o clock" czyli 30 minutowe oprowadzanie z przewodnikiem, poświęcone każdemu z żywiołów (oprowadzanie przed każdym wykładem). Zainteresowanie wykładami jest tak wielkie, że nie ma już na nie miejsc. Nic dziwnego, szczególnie, że 9 listopada o godz. 18 na wykładzie pojawi się światowej sławy specjalista i biograf Williama Turnera- dr James Hamilton! Wykład tłumaczony jest na język polski.

Wystawę przygotowało Bucerius Kunst Forum w Hamburgu. Natomiast dzieła pochodzą przede wszystkim z kolekcji amerykańskich i angielskich oraz Galerii Tate w Londynie. Jego najbardziej znane dzieła to "Zachód słońca", "Szybkość", "Upadek Kartaginy" oraz "Burza śnieżna na morzu". W Muzeum Narodowym można kupić wiele gadżetów związanych z wystawą i samym artystą jak albumy, przewodniki, pocztówki czy torebki na prezenty.

Udostępnij na swoim profilu Facebook